ABCOUDE - Met de Investeringssubsidie duurzame energie (ISDE) kun je sinds kort ook als ondernemer een tegemoetkoming krijgen voor de aanschaf van pelletkachels. Een pelletkachel is voor veel Nederlanders nog een onbekend type verwarming. Heb je er wat aan als ondernemer?
• Nog beperkt deel jaarbudget opgevraagd
• 87 zakelijke aanvragen voor subsidie
• Reservoir pelletkachel punt van aandacht
Zie ook:
Nieuwe subsidieregeling voor duurzame energie ook voor bedrijven
Een pelletkachel is een kachel die gestookt wordt met korrels van geperste houtsnippers: houtpellets. Andersoortige vulling als mais of olijfpitten is ook mogelijk, maar het meest gebruikelijk zijn de houtkorrels. Niet elke pelletkachel komt in aanmerking voor subsidie. Een pelletkachel komt volgens de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO.nl) in aanmerking voor de Investeringssubsidie duurzame energie als deze:
• bestemd is voor de productie van warmte
• automatisch wordt gestookt op houtpellets
• een gesloten voorkant heeft
• voldoet aan de norm EN 14785
• een vermogen van 5kW tot 500 kW heeft
• voldoet aan de technische eisen
Apparatenlijst en subsidiebedrag
Er is een Apparatenlijst pelletkachels (
pdf) opgesteld met apparaten die in aanmerking komen voor subsidie. De lijst is nog verre van compleet. Nieuwe merken/types kunnen worden aangemeld voor plaatsing op de lijst. Dit gebeurt na controle en goedkeuring van nieuw gemelde apparaten door de RVO.nl. Hierin staat ook het subsidiebedrag per apparaat. In elk geval minimaal 500 euro.
Voordelen
Een pelletkachel biedt veel voordelen. Zo heb je het gemak van een thermostaat, het is een veilige en schone verbranding (de buren hebben geen last van je) en afhankelijk van het type kun je er ook andere ruimtes mee verwarmen. Een punt van aandacht is de aanvoer van pellets.
Pelletkachels hebben afhankelijk van het gebruikte type een reservoir dat toereikend is voor doorgaans een of meerdere dagen. Het betekent hoe dan ook dat er moet worden gesjouwd. Volgens Wikipedia verbruikt een 10kW pelletkachel ongeveer 2kg pellets per uur. Wie in Duitsland – waar dit type verwarming wijdverbreid is – kennissen heeft met een pelletkachel weet dat deze behoorlijk vaak de pelletkachel moeten bijvullen.
Reservoir
Kijk als je een dergelijke kachel koopt kijk dan zorgvuldig hoe groot het reservoir voor de pellets is en hoelang je erop kunt stoken. Reken vervolgens ook uit hoeveel vierkante meter je nodig hebt om de benodigde pellets voor minimaal een winter droog te kunnen opslaan. Pellets kunnen slecht tegen vocht.
Er zijn overigens afzonderlijke pelletaanvoerapparaten op de markt die de kachel continu kunnen aanvullen. Dat geeft je natuurlijk extra tijd, maar ook deze extra grote reservoirs moeten worden gevuld. Deze aanvoerapparaten nemen ook nogal wat ruimte in beslag. Of je hier als ondernemer de tijd en de ruimte voor hebt, kun je het beste zelf afwegen.
ISDE
De Investeringssubsidie ISDE loopt tot en met 31 december 2020. Voor dit jaar is er 70 miljoen euro subsidie beschikbaar. Sinds 4 januari van dit jaar kunnen er aanvragen worden ingediend. Aanvragen worden op volgorde van binnenkomst behandeld. Sinds de start waren er op 13 januari 200 aanvragen binnen. Daarvan waren 113 particuliere aanvragen en 87 zakelijk. Dit betekent dat een beperkt deel van het jaarbudget is aangevraagd.
Huib Hikke | BC.nl